Harmonizovaný prístup k zavedeniu ľudského biomonitoringu v Európe (COPHES) - Portál úradov
Harmonizovaný prístup k zavedeniu ľudského biomonitoringu v Európe (COPHES)
Náš organizmus je v životnom prostredí denne vystavený mnohým prírodným alebo syntetickým chemickým látkam so škodlivým účinkom na zdravie. Jedným z významných nástrojov umožňujúcim získať reprezentatívne údaje o expozícii človeka týmto škodlivinám je aj ľudský biomonitoring (HBM).
Cieľom projektov COPHES a DEMOCOPHES bola príprava a praktické overenie uskutočniteľnosti hodnotenia expozície metodikou jednotnou pre všetky európske krajiny. Vybrané členské krajiny postupovali na rovnakom princípe. Vďaka tomu sa projekt osvedčil ako vhodný a významný nástroj na získanie údajov o expozícii ľudí škodlivinám zo životného prostredia.
Výsledkom projektov bolo zavedenie spoločného rámca pre ľudský biomonitoring ako nástroja podporujúceho tvorbu politiky v oblasti ochrany a podpory verejného zdravia založenej na dôkazoch.
V Slovenskej republike bol koordinátorom štúdie Úrad verejného zdravotníctva SR s podporou Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Spoločné pilotné testovanie ľudského biomonitoringu sa uskutočnilo v členských krajinách v roku 2011.
Všeobecné informácie o projektoch
- Základné údaje o projektoch COPHES a DEMOCOPHES (pdf, 104 kB)
- COPHES a DEMOCOPHES – informačný plagát (pdf, 1,2 MB)
- COPHES a DEMOCOPHES – najčastejšie otázky (FAQ) (pdf, 179 kB)
Realizácia projektu DEMOCOPHES v Slovenskej republike
Projekt prebiehal v rokoch 2010 – 2012. Bol zameraný na zmeraní úrovní kadmia, ortuti, ftalátov a kotinínu vo vybranej populácii. Cieľovou skupinou boli deti vo veku 6 až 11 rokov a ich biologické alebo nevlastné matky do 45 rokov. Analyzovali sa tri lokality na Slovensku: Bratislava, ktorá reprezentovala mestské prostredie, a Slovenská Ľupča s Brusnom, ktoré prezentovali vidiek.obr1
Prečo sme sa zamerali na tieto chemické látky?
Tieto chemické látky boli vybrané preto, že je dôležité vedieť, ako veľmi sme týmto chemickým látkam vystavení v našom každodennom živote. Získané informácie nám môžu pomôcť pochopiť zákonitosti expozície (vystavenia voči týmto látkam) a kde je potreba expozíciu zredukovať.
Nikotín sa pri vdychovaní cigaretového dymu premieňa v organizme na kotinín. Úrovne hladiny kotinínu v moči sú ukazovateľom toho ako veľmi bol niekto vystavený cigaretovému dymu.
Ortuť je prírodný kov používaný v malých množstvách v zubných výplniach, energeticky úsporných žiarivkách a v minulosti aj v teplomeroch na domáce použitie. Ortuť je zároveň znečisťujúca látka zistená v morských živočíchoch.
Kadmium je tiež prirodzene sa vyskytujúci kov, používa sa v batériách a v určitých farbách. Kadmium možno nájsť ako kontaminant v niektorých mäkkýšoch a v cigaretovom dyme.
Ftaláty sú skupinou látok široko používaných pri výrobe plastov. Pre ich rozsiahle použitie sme preto vystavení mnohým ftalátom.
- Informačný leták (INFORMATION LEAFLET) (pdf, 215 kB)
- Fakty o biomarkeroch (CHEMICAL FACTSHEETS):
- Priblíženie projektu DEMOCOPHES deťom (INFORMATION LEAFLET FOR CHILDREN) (pdf, 279 kB)
- Základný dotazník (BASIC QUESTIONNAIRE) (pdf, 425 kB)
Prezentácia projektu DEMOCOPHES
- Konferencia „Životné podmienky a zdravie“ (19. – 21. 9. 2011) (pdf, 264 kB)
- Tlačový brífing ÚVZ SR – project „kick-off“ (21.11.2011)
- Tlačová beseda o výsledkoch projektu DEMOCOPHES (27.11.2012)
Výsledky realizácie projektu na Slovensku
- Realizácia projektu DEMOCOPHES na Slovensku (poster) (pdf, 994 kB)
- Národná správa o realizácii a výsledkoch projektu v Slovenskej republike (NATIONAL REPORT) (pdf, 2,8 MB)
- Ľudský biomonitoring v Európe (LAYMAN REPORT) (pdf, 13,8 MB)
- Ľudský biomonitoring: národné výsledky projektu DEMOCOPHES (CORNERSTONE PAPER) (pdf, 1,1 MB)