Mpox (opičie kiahne)

Mpox (predtým nazývané opičie kiahne) je zoonotické ochorenie (prenesené zo zvierat na človeka). Príznaky sú podobné tým, ktoré sa v minulosti vyskytovali u pacientov s pravými kiahňami, aj keď menej závažné. Vírus opičích kiahní je príbuzný vírusu pravých kiahní, ktorý sa už vďaka očkovaniu podarilo eradikovať a vo svete sa už nevyskytuje. Pôvodcom nákazy mpox je vírus opičích kiahní z rodu Orthopoxvirus (MPXV), čeľaď Poxviridae. Rezervoár vírusu nie je úplne objasnený, pravdepodobne sú to opice, veveričky a hlodavce. K prenosu zo zvierat dochádza priamo kontaktom so zvieraťom (uhryznutím, poškriabaním, kontaktom s telesnými tekutinami zvieraťa alebo pri príprave mäsa divokých zvierat) alebo nepriamo predmetmi znečistenými výlučkami zvierat. K prenosu z človeka na človeka dochádza úzkym kontaktom, ako je priamy kontakt s infekčnými léziami (vyrážkami), telesnými tekutinami, alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu (face-to-face), alebo nepriamo, napr. kontaminovanou posteľnou bielizňou, uterákmi a pod. Ochorenie začína príznakmi podobnými chrípke - horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica, opuch lymfatických uzlín (prodromálne príznaky). Do troch dní od nástupu prodromálnych príznakov sa objavuje už aj typická vyrážka. Výsyp častokrát začína na tvári a následne sa rozširuje na iné časti tela vrátane dlaní, nôh a genitálnej oblasti. Výsyp sa začína škvrnami, ktoré sa postupne menia na pľuzgieriky až chrasty. Po odpadnutí chrasty je človek neinfekčný, príznaky zvyčajne zmiznú do 2 až 4 týždňov. Inkubačný čas ochorenia je 6 - 13 dní, môže byť až 5 - 21 dní.

Liečba je symptomatická (liečia sa príznaky) a podporná, vrátane prevencie a liečby sekundárnych bakteriálnych infekcií. Pri závažnom priebehu ochorenia sa môže zvážiť liečba antivirotikami.

Mpox sa vyskytuje najmä v strednej a západnej Afrike, často v blízkosti tropických dažďových pralesov, a čoraz častejšie sa objavuje v mestských oblastiach. Vzhľadom na možnosti cestovania sa ochorenie môže preniesť aj do krajín mimo Afriky. Niekoľko importovaných ochorení sa od roku 2022 objavilo aj na Slovensku.

Očkovanie proti mpox existuje. Efektívnu ochranu (85 %) poskytuje vakcína proti pravým kiahňam - variole. Chorých je potrebné izolovať, vyhýbať sa kontaktu s osobami s oslabenou imunitou a kontaktu so zvieratami (tzv. domáci miláčikovia). Rovnako je potrebné obmedziť sexuálnu aktivitu a úzky telesný kontakt až do úplného vymiznutia výsypu. Hromadné očkovanie sa v súčasnosti nie je potrebné.