Poradňa odvykania od fajčenia

Cieľom poradne je poskytnúť Vám podporu pri odvykaní od fajčenia využitím prostriedkov nefarmakologickej liečby, psychosociálnej podpory, ovplyvňovania sociálno-psychologických väzieb, zvládnutí behaviorálnych postupov.

Poradňa poskytuje záujemcom bezplatne podporu pri odvykaní od fajčenia s využitím nefarmakologických prístupov, a to poskytnutím psychosociálnej podpory, ovplyvňovaním sociálno-psychologických väzieb a zvládnutím techník, ktoré vedú k zmene správania (návykov) prostredníctvom zmeny myslenia.

Klient si musí uvedomiť, že prestať fajčiť je jeho osobným rozhodnutím. Ak sa rozhodne uplatniť vo svojom fajčiarskom živote odporúčania na odvykanie od fajčenia, získa v prvom rade osobnú motiváciu nefajčiť, upevní si vlastné zdravie, utuží si morálno-vôľové vlastnosti a získa lepšiu šancu, že sa k fajčeniu nevráti.

V poradni na odvykanie od fajčenia sa používajú vyšetrovacie metódy, ktorými sa zisťujú základné informácie o návykoch fajčiara a o jeho motivácii skončiť s fajčením. Na základe individuálneho pohovoru a zistených údajov, je klientovi odporúčaná forma odvykania od fajčenia za jeho aktívnej účasti.

  • Vykonáva sa analýza vydychovaného vzduchu, t.j. stanovuje sa koncentrácia alveolárneho oxidu uhoľnatého (CO) a karboxyhemoglobínu (COHb) vo vydychovanom vzduchu
  • Stupeň závislosti na nikotíne ako na droge sa určuje Fagerstromovým dotazníkom

Návšteva poradne obvykle nadväzuje na základnú poradňu, ktorá je zameraná na stanovenie individuálneho rizikového skóre najvýznamnejších chronických chorôb (predovšetkým srdcovo-cievnych chorôb) – so stanovením hladiny tukov (celkový a dobrý cholesterol, triglyceridy) a glukózy v kapilárnej krvi, krvného tlaku a pulzu, stavu telesnej hmotnosti (BMI, WHR), abdominálnej obezity, rizika metabolického syndrómu, % tukového a svalového tkaniva. Spojená je s vyhodnotením ukazovateľov životného štýlu a s následným poradenstvom.

Najčastejšie položené otázky k odvykaniu od fajčenia

Odpovedá Mgr. Katarína Blažová z Poradne na odvykanie od fajčenia na RÚVZ v Bratislave

Ako mám skončiť s fajčením a s alternatívami k fajčeniu, ak už som to viackrát skúšal a vždy sa k tomu vrátim?

V prvom rade je dôležité vaše vnútorné nastavenie, preskúmať, či ste naozaj pevne rozhodnutý, odhodlaný a máte skutočne pádny dôvod na skončenie so závislosťou. Ak áno, je dôležité si zapamätať, prípadne zapísať tieto dôvody, aby ste sa neskôr pri zaváhaniach a slabých chvíľkach k nim mohli vrátiť a utvrdiť sa o správnosti vášho rozhodnutia. Niekto môže argumentovať, že nemá pevnú vôľu a preto vždy zlyhá, ale vôľa nie je pevne stanovená a dá sa podobne ako naše svaly trénovať – vybudovať.

Čo mám robiť, keď už som rozhodnutý a príde znova chuť na cigaretu či iné alternatívy k fajčeniu?

Našim klientom v rámci poradne na odvykanie od fajčenia ponúkame viacero techník, ktoré im pomôžu zbaviť sa závislosti na fajčení a alternatív k fajčeniu a tiež na zvládanie abstinenčných príznakov. Dôležité je uvedomiť si, že ak chcete navždy skončiť s touto závislosťou, bude potrebné zmeniť svoje doterajšie návyky, teda prerušiť príčinnú súvislosť medzi situáciou a užívaním uvedených výrobkov.

Napríklad mnohí majú hlboko zabudované zvyky - dať si cigaretu či užiť alternatívu k fajčeniu hneď po zobudení, pri pití kávy, po jedle, pri telefonovaní alebo v spoločnosti iných fajčiarov. Bude potrebné prerušiť túto naviazanosť a nahradiť spomenuté situácie iným zvykom. Napríklad si dať po zobudení sprchu a raňajky, kávu vymeniť za iný nápoj, napríklad čaj alebo vodu. Ak ste pri telefonovaní zvyknutí na cigaretu v ruke, nájdite si čokoľvek iné okrem cigarety, s čím sa budete „hrať“. Ak vám napríklad chýba cigareta v ústach, skúste žuvačky, prípadne nejaké ovocie alebo vodu – osvieži vám ústa a znížite tak chuť zapáliť si. Pozor v tomto období aj na alkohol, tiež bude potrebné sa na čas vyhnúť stretávaniu sa s fajčiarmi.

Je dobré pripraviť sa na situácie pri ktorých viete, že príde chuť na cigaretu či alternatívy k fajčeniu a dopredu si naplánovať, akým spôsobom ich budete zvládať - aby vás takéto situácie nezaskočili. Ľudia okolo vás by mali vedieť, že sa snažíte skoncovať s fajčením, preto ich poproste, aby vás cigaretami či alternatívami k fajčeniu neponúkali. Tiež je veľmi dobré mať priateľa, ktorý vás podporí vo vašom zámere.

Domácnosť, v ktorej žijete, si bude vyžadovať zmenu a odstránenie vecí, ktoré vám pripomínajú fajčenie, teda popolníky, zapaľovače a, samozrejme, cigarety. Snažte sa mať vždy naplánovaný deň: vyvážte čas na prácu, relax, skúste cvičenie alebo šport. Nemusí to byť nič náročné, stačí rýchla chôdza, hlavné je nedať priestor nude, pretože to iba podporí myšlienky na cigarety a alternatívy k fajčeniu.

Ako dlho budem pociťovať chuť na cigaretu či alternatívy k fajčeniu?

Ak už máme pevné rozhodnutie, je dôležité sa pripraviť na prvých pár týždňov, počas ktorých budú abstinenčné príznaky, a teda chuť na cigaretu či alternatívy k fajčeniu najciteľnejšia. Toto obdobie trvá zväčša tri mesiace, výnimočne dlhšie.

Čo ak fajčeniu znovu podľahnem?

Je úplne normálne, že príde k takémuto pošmyknutiu. Netreba sa vzdávať, dôležité je znova si pripomenúť dôvody, prečo chcem prestať so závislosťou, vstať a znova nastúpiť na cestu odvykania.

Existujú nejaké lieky na odvykanie od fajčenia?

Pri procese odvykania vám môžu byť nápomocné nikotínové náhrady v podobe žuvačiek, náplastí, alebo sprejov a tiež beznikotínová liečba liekmi, ktoré sú viazané na lekársky predpis. Treba si však uvedomiť, že len tieto náhrady a lieky nestačia a nemôžete sa celkom spoľahnúť, že všetku prácu urobia za vás. Bez vášho vkladu v podobe odhodlania a pevnej vôle, teda bez zmeny spôsobu myslenia, a tým aj spôsobu správania, to nebude možné.

Priberiem, ak prestanem fajčiť či užívať alternatívy k fajčeniu?

Pozor na nahrádzanie cigarety či alternatív k fajčeniu pochutinami a sladkosťami, vtedy by naozaj hrozilo priberanie na hmotnosti. Dá sa tomu vyhnúť vyváženým a pravidelným stravovaním a dodržiavaním aktívneho životného štýlu.