Aktuality

Späť Odborníci varujú pred jesenným nárastom ochorení COVID-19

Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad verejného zdravotníctva SR a Konzílium odborníkov na jeseň očakávajú výraznejší nárast ochorení na COVID-19. Dôvodmi sú predovšetkým návraty z dovoleniek, začiatok školského roka a presun podujatí do interiérov. Odborníci preto pripomínajú odporúčania pre verejnosť, podniky a inštitúcie. Najefektívnejším opatrením, ako minimalizovať dopady ochorenia na spoločnosť, je spoločná kolektívna zodpovednosť.

Epidemiologická situácia je aktuálne pomerne priaznivá, no odborníci očakávajú nárast ochorení počas prvých jesenných týždňov. Širokej verejnosti preto odborníci odporúčajú naďalej dodržiavať základné pravidlá. Hneď prvým odporúčaním je využiť možnosť očkovania, dbať na hygienu rúk (vrátane dezinfekcie) a dodržiavať zásady respiračnej hygieny. Napríklad, používať jednorazové papierové vreckovky a následne ich odhodiť, ideálne do bezdotykového odpadkového koša. Ak žiadnu vreckovku nemáte poruke, prekryte si ústa aspoň lakťovou jamkou. Cieľom je zabrániť uvoľneniu potenciálne infekčných kvapôčok do okolitého vzduchu.

Dôležité podľa odborníkov zostáva dodržiavať primeraný fyzický odstup, vyhýbať sa kontaktu s chorými osobami a uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí. V interiéroch je potrebné dbať na priame, časté a účinné vetranie. Ak hrozí zvýšené riziko nákazy, odborníci odporúčajú nosiť správne nasadené rúško či respirátor. V prípade ochorenia zostať doma, pri závažnejšom priebehu ochorenia vyhľadať lekársku pomoc.

Odborníci apelujú aj na podniky, inštitúcie či školy, aby zohľadňovali dodržiavanie základných odporúčaní, teda v maximálnej možnej miere umožnili dodržiavanie odstupov, zaistili dostatočný prístup k umývaniu a dezinfekcii rúk a zamerali sa na primerané vetranie vnútorného prostredia.

Ministerstvo, hygienici, aj konzílium upozorňujú zariadenia a inštitúcie, aby si aktualizovali svoje pandemické pohotovostné plány tak, aby vedeli flexibilne reagovať na vývoj epidemiologickej situácie.

Odborníci opäť pripomenuli, že očkovanie, zohľadňovanie odporúčaní a ohľaduplnosť k iným – zraniteľnejším, sú najefektívnejšími protipandemickými opatreniami v boji proti ochoreniu COVID-19.