Environmentálny hluk a vibrácie - Portál úradov
Environmentálny hluk a vibrácie
Zvuk, akýkoľvek vnem vnímaný sluchovým orgánom, je prirodzenou súčasťou každodenného života jedinca, pričom tvorí základ reči, príjem informácií a sprevádza množstvo životných aktivít obyvateľstva. Ak sa takýto zvuk stane rušivým, obťažujúcim, nepríjemným alebo škodlivým, stáva sa z neho hluk. Environmentálny hluk je jedným z najvýznamnejších determinantov v životnom prostredí a často krát podceňovaným faktorom pri možnom ohrození zdravia.
Nadmerný hluk je škodlivina, na ktorú sa človek nedokáže adaptovať. Negatívne účinky pôsobenia hluku v životnom prostredí sa prehliadajú aj z dôvodu, že sa neprejavia bezprostredne po expozícií. Hluk môže ohroziť naše zdravie v súvislosti s poškodením sluchového orgánu, pričom tento typ negatívneho účinku je ojedinelý a radí sa medzi tzv. špecifické negatívne účinky hluku. Závažnejším problémom sú nesluchové (tzv. nešpecifické) účinky hluku, kedy sa hluk vyskytuje pokojne v nižších hladinách, no pôsobí dlhodobo ako stresový faktor, ruší výkon činností (spánok, čítanie a pod.), zvyšuje vnímavosť k iným nepriaznivým vplyvom prostredia a znemožňuje sústredenie sa. Hluk tak môže prispieť k spusteniu alebo urýchleniu vlastného patologického deja u chorôb s multifaktoriálnymi príčinami.
Najdôležitejšiu úlohu pri ochrane a prevencii obyvateľstva pred ohrozením zdravia hlukom majú orgány verejného zdravotníctva (Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, miestne príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva). Pri obťažovaní nadmerným hlukom môžu občania podať oficiálny podnet na miestne príslušný RÚVZ. Oslovenie príslušnej inštitúcie kompetentnej na riešenie daného problému značne urýchli prejednanie záležitosti.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky sa na úrovni problematiky hluku riadi zákonom č. 355/2007 Z. z. , pričom spolu s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva dohliada nad dodržiavaním ustanovení § 27 zákona č. 355/2007 Z. z., čím je kompetentný konať len voči fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám.
V prípade, že hluk vykonáva fyzická osoba – nepodnikateľ (napr. sused), príslušný úrad nemá kompetencie na riešenie danej problematiky a je potrebné sa obrátiť na miestne príslušnú obec v zmysle zákona č. 369/1990 Zb. , prípadne riešiť vzniknutý problém v súlade s ustanovením § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka 40/1964 Zb., podľa ktorého sa vlastník veci musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv, pričom nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, vibráciami, prachom, pevnými a tekutými odpadmi atď.
Svetová zdravotnícka organizácia pravidelne vydáva publikácie s novými poznatkami o vplyve hluku na zdravie jedinca, ako aj rôzne odporúčania na predchádzanie negatívnym účinkom hluku na naše zdravie.
Doposiaľ vydané odporúčania v súvislosti s environmentálnym hlukom:
- WHO Environmental noise guidelines for the European Region. Copenhagen, World HealthOrganization Regional Office for Europe, 2018 (pdf, 3,9 MB) úplná anglická verzia na stiahnutie
- WHO Night Noise Guidelines for Europe. Copenhagen, World Health Organization, 2009 (pdf, 1,7 MB) úplná anglická verzia na stiahnutie
- WHO Guidelines for Community Noise. Geneva, World Health Organization, 1999 (pdf, 9,7 MB) úplná anglická verzia na stiahnutie