Je to bakteriálna alimentárna nákaza a typická zoonóza (choroba prenášaná na človeka zo zvieraťa), podobne ako salmonelóza. Človek sa nakazí po konzumácií kontaminovaných potravín – najčastejšie to je hydinové mäso a vnútornosti, ktoré sú nedostatočne tepelne upravené, nepasterizované mlieko, syr z nepasterizovaného mlieka – ovčí syr konzumovaný na salašoch. Príznaky kampylobakteriózy sú hnačka trvajúca niekoľko dní, stolica je vodnatá, hlienovitá, niekedy s prímesou krvi, obvykle s výraznou bolesťou brucha. Ďalej horúčka, bolesti hlavy a svalov, zvracanie. Nástup príznakov ochorenia sa zvyčajne vyskytuje 2 až 5 dní po infekcii baktériami, ale môže sa pohybovať od 1 do 10 dní. Zvýšená teplota, prípadne horúčka sa môže objaviť ešte pred hnačkou.
Kampylobakterióza - Portál úradov
Kampylobakterióza
Väčšina ochorení sa lieči v domácom prostredí. V akútnej fáze ochorenia je potrebný diétny režim. Základom je dostatok tekutín. Hospitalizáciu si vyžadujú ťažšie stavy, pri ktorých hrozí dehydratácia a následný rozvrat vnútorného prostredia a prípady ochorenia sprevádzané komplikáciami a hrozbou sepsy.
V skupine kampylobakterióz bolo v priebehu roka 2020 zaznamenaných 4 961 ochorení (chorobnosť 91,02/100 000),čo je oproti roku 2019 pokles o 37% a oproti 5-ročnému priemeru bol počet ochorení porovnateľný. Kampylobaktery spôsobujú menej epidémií ako salmonely.
Výskyt je celosvetový, v niektorých krajinách sú kampylobakteriózy väčším problémom ako salmonelózy. V rozvojových krajinách sú nákazy, ktoré vyvoláva Campylobacter u detí mladších ako 2 roky obzvlášť časté, čo niekedy vedie k smrti.
Prevencia kampylobakteriózy je rovnaká ako prevencia salmonelóz. Predovšetkým ide o dôkladné tepelné spracovanie živočíšnych produktov a správne uchovávanie stravy.