Kvalita ovzdušia - Portál úradov
Kvalita ovzdušia
Ovzdušie je jednou z najdôležitejších zložiek životného prostredia, pre život človeka nenahraditeľné. Súčasne je znečistené ovzdušie (znečistenie ľudskými činnosťami, najmä priemyslom, poľnohospodárstvom, dopravou, vykurovaním) významným rizikovým faktorom pre zdravie ľudí, preto je hodnoteniu jeho zdravotných účinkov, meraniu a hodnoteniu kvality ovzdušia a prijímaniu limitných hodnôt znečisťujúcich látok z hľadiska ochrany zdravia a legislatívnych úprav na ochranu zdravia a ochranu ovzdušia pred znečistením venovaná veľká pozornosť odborných inštitúcií.
Znečistenie ovzdušia je jedným z faktorov, ktoré sa podieľajú na ovplyvňovaní ľudského zdravia. Môže sa prejaviť akútnymi ťažkosťami, výskytom, alebo zhoršením subjektívnych ťažkostí a určitého diskomfortu, ale i chronickými účinkami na zdravie, na ktorých sa môže expozícia látkam zo znečisteného ovzdušiu podieľať cestou dýchacieho ústrojenstva.
V posledných rokoch boli zosumarizované početné dôkazy o pôsobení znečisteného ovzdušia na ľudské zdravie a dospelo sa k poznaniu, že znečisťujúce látky v ovzduší majú vplyv na ľudské zdravie v nižších koncentráciách ako sa predpokladalo dosiaľ. Znečistené ovzdušie zvyšuje riziko ischemickej choroby srdca, náhlych mozgových príhod, chronickej obštrukčnej choroby pľúc, astmy i rakoviny. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že poškodenie zdravia prislúchajúce znečisteniu ovzdušia je porovnateľné s nepriaznivým vplyvom nezdravej výživy a fajčenia.
Svetová zdravotnícka organizácia pravidelne publikuje odborné podklady sumarizujúce posledné poznatky o zdravotných účinkoch znečisťujúcich látok v ovzduší. Posledné odporúčania:
- WHO global air quality guidelines. Particulate matter (PM 2,5 and PM 10), ozone, nitrogen dioxide, sulfur dioxide, carbon monoxide. Geneva, World Health organisation, 2021 (pdf, 7 MB) úplná anglická verzia na stiahnutie
- WHO global air quality guidelines. Particulate matter (PM 2,5 and PM 10), ozone, nitrogen dioxide, sulfur dioxide, carbon monoxide. Geneva, World Health organisation, 2021. Executive summary (pdf, 2,3 MB) zhrnutie v angličtine
Tieto odporúčania, ktoré berú do úvahy najnovšie poznatky o vplyve rôznych znečisťujúcich látok v ovzduší na zdravie, sú kľúčovým krokom k nevyhnutnému prijatiu legislatívy, stratégií a politík na zlepšenie kvality ovzdušia a tým aj redukciu nepriaznivých vplyvov na zdravie.
V SR je platný zákon č. 137/2010 Z. z. o ochrane ovzdušia, ktorý okrem iných náležitostí upravuje požiadavky na ochranu ovzdušia, prípustnú mieru znečisťovania ovzdušia, hodnotenie kvality ovzdušia a informovanie verejnosti o kvalite ovzdušia.
Vyhláška MŽP SR č. 244/2016 Z. z. o kvalite ovzdušia upravuje limitné hodnoty a cieľové hodnoty znečisťujúcich látok v ovzduší. Limitné hodnoty na ochranu zdravia ľudí sú stanovené pre znečisťujúce látky: PM 10, PM 2,5, SO2, NO2, CO, Pb, benzén. Limitné hodnoty znečisťujúcich látok sú upravené z hľadiska ochrany ľudského zdravia a vychádzajú z odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie.
Základným východiskom pre hodnotenie kvality ovzdušia na Slovensku sú výsledky meraní koncentrácií znečisťujúcich látok v ovzduší, ktoré realizuje Slovenský hydrometeorologický ústav na staniciach Národnej monitorovacej siete kvality ovzdušia.
Na základe výsledkov dlhodobých meraní znečistenia ovzdušia a pomocou modelovania boli v SR vymedzené oblasti riadenia kvality ovzdušia, ktorých zoznam je každoročne aktualizovaný. Ide o oblasti, v ktorých je úroveň znečistenia ovzdušia jednou látkou alebo viacerými znečisťujúcimi látkami vyššia ako limitná hodnota, resp. limitná hodnota zvýšená o medzu tolerancie, ak je určená. Pre rok 2020 ide o 11 oblastí, z toho v 9-tich dochádza k prekračovaniu limitných hodnôt pre PM 10. Znečistenie ovzdušia inhalovateľnými prachovými časticami je z hľadiska kvality ovzdušia najväčším problémom na Slovensku, ale i v ďalších európskych krajinách. V súčasnosti takmer polovica európskej populácie (49 %) žije v oblastiach, kde sú limitné hodnoty prachových častíc stanovené z hľadiska ochrany zdravia prekračované. Na Slovensku žije v mestách a obciach kde sú limitné hodnoty prachových častíc prekračované, takmer štvrtina obyvateľstva.