Kvalita vody na kúpanie v mapách - Portál úradov
Kvalita vody na kúpanie v mapách
Mapa zobrazuje informácie o kvalite vody na kúpanie na prírodných vodných plochách a umelých kúpaliskách. Na mape sú rôznymi ikonami zobrazené vodné plochy rôzneho typu (prírodné vodné plochy s organizovanou aj s neorganizovanou rekreáciou a umelé kúpaliská), ktoré u nás využíva verejnosť na kúpanie. Na mape je možné zobraziť osobitne prírodné vodné plochy a umelé kúpaliská. K prírodným vodným plochám patria štrkoviská, vodné nádrže, rybníky, tajchy a pod. Tie, ktoré majú počas leta prevádzkovateľa, sa počas obdobia prevádzky označujú ako prírodné kúpaliská. Umelé kúpaliská zahŕňajú aquaparky, termálne a netermálne kúpaliská so sezónnou alebo celoročnou prevádzkou, plavárne, bazény v ubytovacích zariadeniach a podobne.
Kvalita vody na kúpanie je v mapových výstupoch vyjadrená v kategóriách, pričom každej kategórií prislúcha samostatná ikonka. Hodnotenie sa vykonáva na základe výsledkov posledných analýz realizovaných orgánmi verejného zdravotníctva a výsledkov analýz predkladaných prevádzkovateľmi kúpalísk. Aktualizácia údajov prebieha každých 24 hodín, resp. cez noc. Pri hodnotení prírodné vodné plochy zaraďujeme do piatich kategórií, umelé kúpaliská do troch kategórií. Kvalita vody v bazénoch je samostatne vyjadrená už v piatich kategóriách v rámci detailnejších informácií o kúpalisku. Každú z piatich kategórií kvality kvality vody na kúpanie charakterizuje úroveň výsledkov analýz.
Pre jednotlivé kategórie sú stanovené zdravotné odporúčania (kliknutím na ikonu kúpaliska a následne na odkaz pre detailnejšie informácie je možné prečítať si zdravotné odporúčanie podržaním kurzoru myši na farebnom emotikone). Legendu kategórií je možné zobraziť kliknutím na tlačidlo „Vrstvy“ v ľavom hornom rohu a následne na šípku pre zobrazenie legendy a nástrojov pre jednotlivé vrstvy („˂“).
Dôvody nevyhodnotenej kvality vody (sivá ikonka) môžu byť rôzne, napríklad kúpalisko či prírodná vodná plocha dlhodobo nie je v prevádzke (z dôvodu rekonštrukcie, ukončenia prevádzky a pod.), dáta o kvalite vody sa aktuálne spracúvajú alebo ide o celoročné kúpaliská, ktoré sa počas kúpacej sezóny využívajú sporadicky, a podobne.
Frekvencia sledovania kvality vody na umelých kúpaliskách je v dvojtýždňových až mesačných intervaloch. Na prírodných vodných plochách s najvyššou návštevnosťou sa kontrola vody vykonáva rovnako v dvojtýždňových intervaloch, na menej navštevovaných vodných plochách je kontrola orientačná (jeden až dva razy za sezónu). Zvýšený záujem verejnosti o kúpanie a častejšie kontroly kvality vody sú na prírodných vodných plochách a vybraných sezónnych umelých kúpaliskách počas kúpacej sezóny (cca od 15. júna do 15. septembra). V tomto období sú v týždňovej početnosti prostredníctvom detailov na mape (na ktoré je možné sa dostať po kliknutí na konkrétnu ikonku prislúchajúcu vodnej ploche) zverejňované aj ďalšie doplňujúce informácie o stave prírodných vodných plôch a umelých kúpalísk a kvalite vody na kúpanie. Podrobné informácie sú prostredníctvom detailov na mape v menšom rozsahu zverejňované aj pre umelé kúpaliská s celoročnou prevádzkou.
Doplňujúce informácie k mapám
Prostredníctvom dvoch detailov sú na mape dostupné aj doplňujúce údaje o zobrazených vodných plochách. Na tzv. malom detaili, ktorý sa otvorí po kliknutí na ikonu vybranej vodnej plochy, sa zobrazia základné charakteristiky vodnej plochy (napr. názov, poloha, druh a pod.).
Detailnejšie informácie o vodnej ploche (napr. vybavenosť, údaje o prevádzkovateľovi, bazény v umelých kúpaliskách a kvalita vody posledných dvoch odberov, odberné miesta v prírodných vodných plochách a história analýz kvality vody počas kúpacej sezóny a podobne) sa zobrazia na tzv. veľkom detaile (otvorí sa nové okno) po kliknutí na odkaz v riadku „Detailnejšie informácie“ na tzv. malom detaili.
Mapy zároveň poskytujú možnosť vyhľadania konkrétneho kúpaliska podľa jeho názvu, a to v pravom hornom rohu mapového zobrazenia (vyhľadávacia lišta). Upozorňujeme, že vyhľadávanie umelých kúpalísk a prírodných vodných plôch môže byť komplikovanejšie, pretože názvy kúpalísk sú na mape definované geografickými údajmi mapového zobrazenia a v niektorých prípadoch nekorešpondujú so zaužívanými názvami verejnosti, resp. orgánov verejného zdravotníctva. Preto v prípade, ak nedokážete vyhľadať vodnú plochu podľa názvu, odporúčame použiť funkcionalitu priblíženia mapy. Zväčšiť („+“) alebo zmenšiť („-“) priblíženie je možné pomocou tlačidiel, ktoré sú súčasťou panela nástrojov v pravom dolnom rohu alebo jednoducho pomocou rolovacieho kolieska na počítačovej myši či touchpadu na notebooku.