Osobnosti ocenené medailou MUDr. Ivana Stodolu 2024

prof. MUDr. Tibor Baška, PhD.

Pán profesor pracuje nepretržite od skončenia svojho pregraduálneho štúdia v roku 1993 ako vysokoškolský pedagóg na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine a v súčasnosti pôsobí ako profesor verejného zdravotníctva na Ústave verejného zdravotníctva. Dlhodobo sa zaoberá predovšetkým problematikou epidemiológie a prevencie neinfekčných chorôb a ich rizikových faktorov so zameraním na problematiku užívania psychoaktívnych návykových látok.

V súčasnosti sa výskumne zameriava na faktory súvisiace so zdravím u detí a adolescentov a možnosti prevencie a podpory zdravia v tejto cieľovej skupine populácie. Okrem vedeckej práce sa podieľa na príprave podkladov pre tvorbu zdravotnej politiky najmä v oblasti zdravia detí a mládeže, ako aj popularizácii prevencie a podpory zdravia v spolupráci s médiami.

Ocenenie mu je udelené za doterajšiu prácu v oblasti verejného zdravotníctva, prevencie a podpory zdravia:

  • za vedecko-výskumnú činnosť v oblasti determinantov zdravia, podpore zdravia a prevencie chorôb so zameraním na problematiku užívania psychoaktívnych návykových látok,
  • za participáciu pri vytváraní vedeckých podkladov pre tvorbu intervencií zameraných na prevenciu a výchovu k zdraviu v cieľovej populácií detí a adolescentov,
  • za vzdelávanie v oblasti prevencie a podpory zdravia študentov všeobecného lekárstva, verejného zdravotníctva a iných zdravotníckych odborov.

Navrhovateľom osobnosti na ocenenie je pani profesorka Andrea Čalkovská, dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine Univerzity Komenského v Bratislave

prof. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH

Pani profesorka sa dlhodobo venuje epidemiológii infekčných, ako aj neprenosných chorôb. Je prodekankou pre pedagogickú činnosť v študijnom programe všeobecné lekárstvo v slovenskom jazyku pre prvý až tretí ročník a pre rozvoj teoretických ústavov.

Svojou prácou, pedagogickou a výskumnou činnosťou významne prispieva k sledovaniu a zlepšovaniu zdravia slovenskej populácie.
Za všetky oblasti verejného zdravia, ktorým sa venuje, vyzdvihujeme nasledovné:

  • dlhodobo pôsobí vo výskume duševného zdravia, jej výsledky poskytli podklady pre reformu psychiatrickej starostlivosti,
  • počas pandémie COVID-19 aktívne prispievala k informovaniu verejnosti o protipandemických opatreniach a realizovala výskum protilátkovej odpovede na SARS-CoV-2,
  • zodpovedá za sledovanie výskytu HIV/AIDS v Slovenskej republike na národnej úrovni a komunikuje túto problematiku na medzinárodnej úrovni.

Profesorka Bražinová hrdo a vzorne napĺňa odkaz doktora Ivana Stodolu.

Navrhovateľom osobnosti na ocenenie je pán profesor Juraj Payer, dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského

doc. Ing. Margaréta Kačmariková, PhD., MPH

Pani docentka pracuje ako vysokoškolský pedagóg na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave. Od 1.7. 2013 je vedúcou Katedry verejného zdravotníctva. Zameriava sa najmä na problematiku výživy, zdravého životného štýlu a podpory zdravia pre hygienu detí a mládeže.

Je spoluzakladateľkou Centra podpory a ochrany zdravia na Katedre verejného zdravotníctva, ktorého cieľom je prispievať svojimi aktivitami k zvyšovaniu zdravotnej a nutričnej gramotnosti, rovnako vytvárať priestor pre vedecko-výskumnú, projektovú a publikačnú činnosť Katedry verejného zdravotníctva a poskytovať poradenskú a expertíznu činnosť externým organizáciám. Podieľa sa na riešení domácich a zahraničných projektov.

Pani docentka je riadnou členkou Vedeckej rady Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej Univerzity. Taktiež je členkou Odbornej komisie a Odborovej rady pre doktorandské štúdium v študijnom odbore verejné zdravotníctvo.

Je školiteľ špecialista pre odbor Zdravotnícke vedy – študijný program Laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve.

Je tiež členkou skúšobnej komisie pre štátne záverečné bakalárske skúšky  v odbore verejné zdravotníctvo, Slovenskej lekárskej spoločnosti – Spoločnosť hygienikov Bratislava, Slovenskej lekárskej spoločnosti – Sekcie hygienikov výživy a posudzovateľkou Kultúrnej a edukačnej grantovej agentúry ministerstva školstva.

Navrhovateľom osobnosti na ocenenie je pán profesor Jaroslav Slaný, dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave.

doc. RNDr. Denisa Nikodémová, PhD.

Pani docentka je špičkovým a medzinárodne uznávaným odborníkom v oblasti ochrany pred ionizujúcim žiarením. Významne sa podieľala na národných a medzinárodných výskumných projektoch pre nové metódy zabezpečenia kvality pri využívaní zdrojov ionizujúceho žiarenia a optimalizáciu radiačnej záťaže pacientov i zdravotníckych pracovníkov.

V rokoch 1985 až 1990 bola poradcom hlavného hygienika pre ochranu pred ionizujúcim žiarením a hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva pre hygienu žiarenia. V roku 2002 bola iniciátorkou vzniku Komisie ministerstva zdravotníctva pre zabezpečenie kvality v rádiológii, radiačnej onkológii a v nukleárnej medicíne, ktorá začala uskutočňovať program kvality na mamografických pracoviskách pre nárast karcinómov prsníka a možnosť účasti ministerstva zdravotníctva v medzinárodnom projekte MAAE na zlepšenie kvality zobrazenia a optimalizáciu dávok žiarenia na mamografiách východnej a strednej Európy. Výsledkom je zariadených 42 mamografií v Slovenskej republike.

Pani docentka Nikodemová vychovala 27 doktorandov, viedla 30 diplomových a magisterských prác na univerzitách v Slovenskej a Českej republike.

V rámci spolupráce s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu vo Viedni sa podieľala na príprave európskych diagnostických referenčných úrovní pre CT vyšetrenia detskej populácie a v rámci Medzinárodnej asociácie radiačnej ochrany participovala na výskume a zavedení nových limitov pre očné šošovky.

Od roku 2013 pracovala ako medzinárodný audítor kvality na pracoviskách dozimetrie a ochrany pred ionizujúcim žiarením v zahraničí. Zabezpečila reprezentáciu Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave ako zástupcu Slovenskej republiky vo významnej organizácii EURADOS, kde je zastúpených 52 najlepších laboratórií v členských štátoch Európskej únie.

Pani docentka sa angažovala ako reprezentant radiačnej ochrany v Slovenskej spoločnosti nukleárnej medicíny a radiačnej ochrany.

Navrhovateľom osobnosti na ocenenie je pán inžinier Peter Čvapek, generálny riaditeľ Sekcie zdravia na Ministerstve zdravotníctva Slovenskej republiky

Ing. Jozef Rešovský

Pán inžinier je dlhoročný pracovník Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Spišskej Novej Vsi, oddelenia výchovy ku zdraviu.

  • Od roku 1993 sa podieľa na monitorovaní a analyzovaní zdravotného uvedomenia obyvateľstva a životného štýlu detí a mládeže, analýze výsledkov a spolupráci na realizácii cielenej intervencie za účelom ochrany a podpory zdravia.
  • Vykonáva zdravotno - výchovné aktivity súvisiace so zberom a zakladaním dát.
  • Spracováva demograficko – hygienické charakteristiky obyvateľstva regiónu.

Pán inžinier pravidelne vystupuje s odbornými prednáškami na domácich a medzinárodných podujatiach a konferenciách. Organizoval a aktívne prezentoval na workshopoch „Mladí ľudia a život“, na cykle seminárov v rámci projektu „Poraďme si navzájom“, na sérií seminárov „Mladí ľudia a rodina“, ako aj na seminári pre koordinátorov prevencie stredných škôl a seminári pre rodičov peer aktivistov.

Za všetky jeho samostatné publikácie spomenieme:

  • Demografický vývoj okresov Spišská Nová Ves a Gelnica v rokoch 1998 – 2007,
  • Pár slov o rodine,
  • Pár slov o výchove,
  • Monitoring životného štýlu stredoškolskej mládeže v Slovenskej republike, kde mal spoluautorstvo,
  • HÍbková analýza premenných a vzťahov v zisteniach populačného prieskumu Národného monitorovacieho centra pre drogy.

Zúčastnil sa a bol spoluautorom viacerých projektov. Od roku 2019 pracuje v rámci zabezpečenia projektu – „Optimalizácia procesov verejného zdravotníctva“ ako metodik v roli autora Testu zdravého srdca a jeho implementácie do Informačného systému Úradu verejného zdravotníctva SR.

Navrhovateľom osobnosti na ocenenie je regionálny hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Spišskej Novej Vsi, pani doktorka Renáta Hudáková

PhDr. Mgr. Alena Schlosserová, PhD.

Pani doktorka je odbornou asistentkou Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity, ktorá sa vo svojej pedagogickej činnosti dlhodobo venuje oblasti podpory a ochrany zdravia, preventívnej starostlivosti  v oblasti výživy a edukácie jednotlivcov i komunity, keďže vedie výučbu predmetov v študijných programoch ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia.

Dlhodobo a každoročne sa od roku 2016 podieľa so študentmi na príprave aktivít v rámci Národného programu podpory zdravia a realizuje činnosti spojené s prevenciou a edukáciu v oblasti podpory zdravia a zdravotnej gramotnosti u školskej mládeže. Každoročne v mesiacoch apríl a máj pripravuje kreatívne aktivity a edukačné workshopy so žiakmi základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov, zamerané na zdravú výživu a zdravý životný štýl.
Zadosťučinením a vyvrcholením jej aktivít je vždy prezentácia na podujatiach venovaných podpore zdravia organizovaných odborným útvarom mesta Prešov v spolupráci s pani doktorkou Schlosserovou a študentkami.

Nominácia na ocenenie je úprimným poďakovaním tejto vysokoškolskej pedagogičke za jej záujem o prácu vykonávanú mimo štandardných pracovných povinností a významným ocenením a motiváciou do jej kontinuálneho úsilia podporovať a viesť výchovu a vzdelávanie nielen študentov, ale i školskej mládeže a ďalšej odbornej i laickej verejnosti v preventívnej starostlivosti v oblasti podpory a ochrany zdravia.

Navrhovateľom ocenenia osobnosti je pani docentka Štefánia Andraščíková, dekanka Fakulty zdravotníckych odborov na Prešovskej univerzite v Prešove

Mgr. Klaudia Stehlová

Pani magisterka je dlhoročnou pracovníčkou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Nových Zámkoch a svoju prácu vykonáva v okrese Nové Zámky. Ako vedúca oddelenia podpory zdravia a výchovy ku zdraviu zohráva kľúčovú úlohu v zlepšovaní životného štandardu obyvateľov v okrese.

Implementuje programy, ktoré sú zamerané na špecifické potreby občanov v oblasti zdravia. Poskytuje vzdelávanie a poradenstvo v oblasti podpory zdravia a pomáha ľuďom robiť rozhodnutia o svojom zdraví. Jej cieľom je zabezpečiť, aby všetci občania, vrátane detí, mali prístup k informáciám a zdrojom potrebným na podporu ich zdravia.

Práca pani magisterky je významným prínosom pre Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nových Zámkoch. Jej práca, pracovné úsilie a zodpovedný prístup mu pomáhajú dosiahnuť požadované ciele v oblasti podpory zdravia a výchovy k zdraviu.

Toto ocenenie je nielen uznaním jej pracovného úsilia  a osobného prínosu v oblasti verejného zdravotníctva, prevencie a podpory zdravia v okrese Nové Zámky, ale je motiváciou pre ostatných zamestnancov v oblasti verejného zdravia pokračovať vo svojej práci.

Navrhovateľom osobnosti na ocenenie je regionálny hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Nových Zámkoch, pán doktor Juraj Benko

MUDr. Tibor Záborský, PhD., MPH

Pán doktor je dlhoročným pracovníkom Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Martine, je lekár, vedec a odborník vo verejnom zdravotníctve. Na úrade pracuje už 33 rokov.

Celý svoj doterajší život zasvätil práci v oblasti zdravotníctva, verejného zdravotníctva a výchovy ku zdraviu.

Okrem vykonávaných odborných činností je členom Poradného zboru hlavného hygienika Slovenskej republiky v oblasti verejného zdravotníctva pre riadenie, odborné a metodické vedenie inštitúcií verejného zdravotníctva v Slovenskej republike pre preventívne pracovné lekárstvo a toxikológiu a je hlavným odborníkom hlavného hygienika Slovenskej republiky pre preventívne pracovné lekárstvo a toxikológiu.

Pán doktor je inovátorom v oblasti informatiky vo verejnom zdravotníctve a autorom celoslovenského informačného systému ASTR. Podieľa sa na tvorbe a realizácii nového informačného systému Úradu verejného zdravotníctva, najmä pre informačný systém preventívneho pracovného lekárstva.

Práca je jeho životom a práca vo verejnom zdravotníctve je motiváciou k napĺňaniu ďalších životných a pracovných výziev.

Neoceniteľná je aj jeho dlhoročná výchova mladej generácie verejných zdravotníkov na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine, ktorým odovzdáva so srdcom na dlani svoje vedomosti a životné skúsenosti nielen z oblasti verejného zdravotníctva.

Veľká pocta mu prináleží aj za mimoriadne nasadenie v oblasti verejného zdravotníctva počas pandémie COVID- 19.

Navrhovateľom osobnosti na ocenenie je pani doktorka Mária Marušiaková, regionálny hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Martine.

PhDr. Alena Gregušová, PhD., MPH

Pani doktorka Gregušová je dlhoročnou pracovníčkou Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre, kam nastúpila po ukončení vysokoškolského štúdia na oddelenie hygieny detí a mládeže.

Najskôr ako radca, neskôr samostatný radca, až sa vypracovala na pozíciu vedúcej oddelenia. Od roku 2016 je zástupkyňou regionálnej hygieničky. V roku 2014 bola hlavným hygienikom Slovenskej republiky menovaná do funkcie krajského odborníka a zároveň je  členkou  poradného zboru hlavného hygienika pre odbor hygiena detí  a mládeže.

Počas 24-ročnej praxe získala v oblasti verejného zdravotníctva niekoľko certifikátov, zúčastňovala sa rôznych konferencií a na viacerých vystupovala aj s aktívnou účasťou. Publikovala niekoľko desiatok vedecko-odborných prác v oblasti verejného zdravotníctva, a je zodpovednou riešiteľkou veľkého počtu programov a projektov.  

K plneniu svojich úloh  pristupuje iniciatívne a zodpovedne a patrí k uznávaným odborníkom vo svojej oblasti. Je osobnosťou s ľudským prístupom, prirodzenou a odbornou autoritou.
Má dlhoročné zásluhy v rozvoji, prehlbovaní a šírení zdravotnej výchovy a podpory zdravia na úseku verejného zdravotníctva. Obrovská pocta jej prináleží aj za mimoriadne nasadenie v oblasti verejného zdravotníctva počas pandémie COVID- 19.

Za svoje pracovné zásluhy, odbornosť a pracovné nasadenie bola vymenovaná na pozíciu hlavnej odborníčky hlavného hygienika Slovenskej republiky pre oblasť hygieny detí a mládeže.

Navrhovateľom osobnosti na ocenenie je pani doktorka Katarína Tináková, regionálny hygienik Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre