Prichádza chrípková sezóna - Portál úradov
Prichádza chrípková sezóna
Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom chrípky. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 - 40 ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Ku klinickým príznakom dochádza za jeden až tri dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky do piatich dní odoznejú. Úplné uzdravenie obvykle nastáva až do štyroch týždňov od prvých príznakov.
Epidémie chrípky vznikajú každoročne z dôvodu premenlivosti vírusov chrípky. Vírusy podliehajú drobným genetickým zmenám – mutáciám, z toho dôvodu prichádza k opakujúcim sa malým epidémiám v dvoch až troch ročných cykloch. Raz za 10 až 40 rokov prichádza k veľkej zmene vírusu. Skrížením medzi ľudským a zvieracím typom chrípkového vírus vznikne úplne nový typ vírusu, ktorý je schopný vyvolať rozsiahle pandémie. Ostatná pandémia bola zaznamenaná v rokoch 2009 – 2010. Epidémie chrípky predstavujú nielen zdravotný, ale aj závažný ekonomický a spoločenský problém.
V chrípkovej sezóne 2014/2015 na Slovensku navštívilo s chrípkou lekára približne 200 000 ľudí. Laboratórne sa chrípku podarilo potvrdiť v 540 prípadoch. Laboratórne potvrdené prípady tvoria iba „špičku ľadovca“ z celkového počtu prípadov chrípky a ich skutočný počet je oveľa vyšší. Za toto obdobie bolo hlásených 74 ťažkých akútnych respiračných ochorení, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu. Z tohto počtu zomrelo 25 ľudí. V 19 prípadoch úmrtia sa potvrdila prítomnosť vírusu chrípky, z toho 14 krát išlo o vírus chrípky typu A(H1N1)pdm09, ktorý spôsobil ostatnú pandémiu chrípky. Pandemický kmeň chrípky už možno považovať za bežný sezónny kmeň, ktorý cirkuluje v populácii a dá sa predpokladať, že bude spôsobovať ďalšie prípady ochorení. Dôkazom toho je, že skupina odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá každoročne určuje odporúčané kmene vírusov chrípky, ktoré majú byť zahrnuté do chrípkových vakcín, tento kmeň zaradila aj do vakcíny určenej pre nadchádzajúcu sezónu 2015/2016.
Zaočkovanosť populácie proti chrípke v Slovenskej republike už niekoľko rokov za sebou klesá. V uplynulej chrípkovej sezóne klesla na úroveň 4,6 %. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 %. Očkovanie pritom výrazne znižuje množstvo závažných prípadov i cirkuláciu vírusov chrípky v populácii. V odborných kruhoch je očkovanie proti chrípke považované za spoľahlivé, bezpečné a zároveň ide o najefektívnejší spôsob prevencie.
Svetová zdravotnícka organizácia pripravuje na každú chrípkovú sezónu nové odporúčanie zloženia chrípkových vakcín. Pre chrípkovú sezónu 2015/2016 obsahujú vakcíny antigény kmeňov vírusov chrípky typu:
- A/California/7/2009 (H1N1)pdm09-like,
- A/Switzerland/9715293/2013 (H3N2)-like,
- B/Phuket/3073/2013-like.
Najvhodnejším časom na očkovanie sú mesiace október a november. Možno očkovať aj v ďalších zimných mesiacoch, dokonca aj v čase zvýšenej aktivity chrípky. Očkovaná osoba však môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť protilátky, čo trvá približne 10 až 14 dní.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča očkovanie proti chrípke predovšetkým pre:
- tehotné ženy bez ohľadu na mesiac tehotenstva,
- deti vo veku od šesť mesiacov do päť rokov,
- osoby 65 ročné a staršie,
- osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami,
- zdravotníckych pracovníkov.