Stafylokoková enterotoxikóza

Stafylokoková enterotoxikóza je ochorenie čriev, ktoré je najviac rozšírené počas teplých letných mesiacov a je spôsobené otravou z potravín. Ide o infekciu, ktorá je pomerne akútna a má veľmi rýchly priebeh. Ochorenie sa prejavuje  nauzeou, kŕčmi v bruchu, zvracaním a hnačkami. Telesná teplota zvýšená nebýva, môže však dôjsť k poklesu tlaku a kolapsom. Pôvodcom sú stafylokoky, ktoré sú veľmi odolné na vonkajšie vplyvy a produkujú radu enzýmov a toxínov. Ochorenie je vyvolané termostabilným enterotoxínom produkovaným niektorými kmeňmi Staphylococcus aureus. Zdrojom nákazy je človek, často nosič, ktorý má v nosohltane stafylokoka. Zdrojom môžu byť aj ľudia s hnisavými kožnými ložiskami (panarícium), ktorí pripravujú potraviny. Pre vznik tohto ochorenia sú nebezpečné potraviny pripravované vopred, ktoré sa pred konzumáciou nedostatočne tepelne upravujú - prihrievajú alebo sa podávajú studené; prípadne sa ich chuť vylepšuje uležaním. Tým sa môžu mikróby masívne pomnožiť v potravinách, ktoré potom obsahujú veľké množstvo toxínu. Bývajú to omáčky (najmä smotanové), údeniny, sekané mäsá, polievky, rôzne cukrárske výrobky predovšetkým s krémovou náplňou z vajec a rôzne šaláty s majonézou. Inkubačný čas je 1 až 6 hodín, priemerne 3 hodiny. 

Pri liečení je najdôležitejší dostatočný prívod tekutín s obsahom minerálov, nesladený čaj. Pacient by mal tiež dodržiavať kľudový režim, nevystavovať sa fyzickej námahe a nasadiť diétu ako napríklad suché kaše bez mlieka, ryža, piškóty a suché pečivo.
 

V ostatných rokoch je výskyt tohto ochorenia nízky. Epidémie stafylokokovej enterotoxikózy sa vyskytujú najčastejšie v zariadeniach spoločného stravovania. Ročne sa hlási len niekoľko desiatok ochorení.
 

Nákaza je rozšírená na celom svete.

V prevencii sa uplatňujú zásady osobnej hygieny ako aj dodržiavanie hygienických zásad pri príprave a skladovaní potravín.