Tlačové správy

Späť Európsky imunizačný týždeň – EIW 2014

Slovenská republika sa už po ôsmykrát zapája do Európskeho imunizačného týždňa (EIW), ktorý sa uskutoční v termíne od 22. do 26. 4. 2014. Cieľom realizácie tejto kampane, ktorú od roku 2005 každoročne vyhlasuje európska úradovňa Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO), je podpora úrovne zaočkovanosti a zlepšenie informovanosti o očkovaní proti nákazám, ktorým sa dá očkovaním úspešne predchádzať a potreba reakcie na antivakcinačné aktivity. Témou tohto ročníka EIW je podpora očkovania v jednotlivých vekových skupinách. Aktivity EIW sa realizujú pod záštitou hlavného hygienika SR a kancelárie SZO na Slovensku. Koordinátorom aktivít je Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) v spolupráci s Pracovnou skupinou pre imunizáciu a Slovenskou epidemiologickou a vakcinologickou spoločnosťou. Na realizácii aktivít EIW, zameraných na zvýšenie povedomia o dôležitosti očkovania, participujú všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v SR.

Očkovanie stále patrí k významným a účinným spôsobom prevencie infekčných chorôb. Účinnosť očkovania je jednoznačne dokázaná ústupom až vymiznutím mnohých ochorení, ktorým sa dá vďaka očkovaniu predchádzať. V SR sa začalo so systematickým celoplošným očkovaním koncom štyridsiatych rokov minulého storočia. V roku 1986 bol v súlade s odporúčaním SZO prijatý Národný imunizačný program SR, ktorého cieľom je eliminovať až eradikovať infekčné ochorenia systematickým zabezpečovaním efektívnej imunizácie detí a dospelých. Vzhľadom na súčasný intenzívny pohyb obyvateľstva vo svete nie je však zavlečenie akejkoľvek infekčnej choroby do ktorejkoľvek krajiny vrátane Slovenska vylúčené. Pokiaľ je pôvodca nákazy prítomný v populácii niektorej krajiny, riziko zavlečenia infekcie stále trvá. SZO preto odporúča pre zabezpečenie kolektívnej imunity populácie dosiahnutie minimálne 95 % zaočkovanosti.

Pravidelné povinné očkovanie detí v SR sa vykonáva proti desiatim infekciám, a to proti:  záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B, hemofilovým invazívnym infekciám, pneumokokovým invazívnym infekciám, osýpkam, príušniciam a rubeole.

Celoslovenské výsledky zaočkovanosti pri všetkých druhoch pravidelného povinného očkovania prekročili hranicu 95 %. Priemerná celoslovenská zaočkovanosť sa pohybovala na úrovni 98 %. Domnievame sa, že za pokles zaočkovanosti môžu antivakcinační aktivisti.

RÚVZ v SR realizovali v júni 2013 projekt pod názvom „Postoj rodičov a budúcich rodičov k očkovaniu v SR“. Do výskumu boli zaradené dve cieľové skupiny populácie SR - skupina budúcich rodičov (reprezentovaná študentkami stredných škôl) a skupina rodičov (matky z pediatrických ambulancií). Kladný postoj k povinnému očkovaniu malo 89,1 % študentiek a 91,6 % matiek, to znamená, že vyššie uvedené percentá študentiek a aj matiek by dali svoje deti zaočkovať. Na základe výsledkov výskumu možno konštatovať, že 8,4 %  budúcich matiek a 10,9 % matiek prejavilo negatívny postoj k očkovaniu, t.j. je za jeho úplne alebo čiastočné zrušenie. V prípade, že by očkovanie detí v SR nebolo povinné je rozhodnutých dať zaočkovať svoje dieťa len 76,8 % matiek a 75,6 % budúcich matiek. Pokles zaočkovanosti o cca 23 – 24 % by mohol výrazne ohroziť kolektívnu imunitu a viesť k nárastu počtu ochorení, s ktorými sa dnes prakticky už nestretávame, a ktoré významne ohrozujú život a zdravie populácie. Najvýznamnejší faktor vedúci k odmietaniu očkovania sa v oboch skupinách javí osobný názor respondenta o negatívnych následkoch predchádzajúceho očkovania. Výskum zároveň poukázal na významné nedostatky vo vedomostiach o chorobách preventabilných očkovaním. 

ÚVZ SR distribuoval celkovo 42 500 kusov praktickej formy očkovacej kartičky pre 1 213 ambulancií pre deti a dorast v Slovenskej republike cestou RÚVZ v SR. Okrem toho boli očkovacie kartičky distribuované Kancelárii SZO na Slovensku, Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky, Ministerstvu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, Ministerstvu obrany Slovenskej republiky. Pripravená bola aj praktická forma očkovacieho kalendára (70 000 kusov). Praktickú formu očkovacieho kalendára dostanú rodičky v pôrodniciach pri narodení dieťaťa počas roka 2014. Okrem toho bola praktická forma očkovacieho kalendára distribuovaná na regionálne pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a.s., na území SR, RÚVZ v SR a do Kancelárie SZO na Slovensku, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky.

Mgr. Lenka Skalická
hovorkyňa ÚVZ SR