Tlačové správy

Späť Preventívne opatrenia počas letných mesiacov

Letné mesiace okrem pohody, zábavy, relaxu a oddychu so sebou prinášajú aj letné nástrahy.  Extrémne horúčavy vplývajú na náš ľudský organizmus, ale i jedlo, potraviny, vodu v prírodných či umelých kúpaliskách, a pozornosť treba venovať aj pieskoviskám v detských ihriskách.

Počas horúcich dní odporúčame konzumáciu dostatočného množstva vhodných nápojov, ktoré majú občerstvujúce a uhrádzajúce vlastnosti. Za vhodné sa považujú napr. stolové minerálne vody, bylinné a ovocné čaje, naopak vyhnúť sa treba alkoholickým nápojom a káve. Dôraz treba klásť aj na potraviny a prípravu pokrmov. Uplatňovať zásady „ľahšej stravy“ – potraviny s vyššou stráviteľnosťou  a nižšou energetickou hodnotou. Kupovať len také množstvo a druhy potravín, ktoré sme schopní skonzumovať do vyznačeného dátumu spotreby a pre ktoré máme zaistené podmienky skladovania podľa pokynov výrobcu na obale. Po nákupe dopraviť potraviny čo najskôr domov – uchovať v chladničke.

Pri pobyte na slnku  treba chrániť predovšetkým našu kožu, oči a používať prikrývky hlavy. Pred slnkom sa musia chrániť dojčatá a malé deti, starí  ľudia, osoby trpiace KVO (kardiovaskulárnym ochorením).

Rodičia by mali venovať  pozornosť detským ihriskám a pieskoviskám, v ktorých sa hrajú ich deti. Najčastejším zdrojom parazitárnych infekcií sú exkrementy psov a mačiek, ktoré môžu za určitých okolností spôsobiť ochorenia ako toxokaróza, toxoplazmóza, nákaza detskou pásomnicou, echinokokóza, enterobióza, ascaridóza a trichurióza.  Z mikrobiálnych nákaz prichádza do úvahy najmä salmonelóza. Hlavným rizikom pieskovísk nie sú len parazitárne a mikrobiálne infekcie. Parky s pieskoviskami sú tiež obľúbeným útočiskom alkoholikov a narkomanov. Z toho dôvodu treba najskôr vizuálne zhodnotiť stav pieskoviska, predtým ako sa tam dieťa začne hrať.

Opatrní treba byť aj pri návšteve prírodných, či umelých kúpalísk. Odporúčame verejnosti kúpať sa len v kúpaliskách, ktoré sú pod stálou kontrolou. ÚVZ SR pravidelne počas letnej kúpacej sezóny vykonáva monitoring kvality vody.  Aktuálne výsledky pravidelne v piatok zverejňuje na svojej internetovej stránke.

Schladiť sa okrem kúpania vo vode, môžeme aj klimatizáciou v aute, či domácom alebo pracovnom prostredí. Aby nám klimatizácia neškodila, ale naopak bola nám na osoh musí byť nastavená tak, aby  rozdiel teplôt  medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt vzduchu za krátky časový úsek predstavujú pre organizmus stresovú situáciu vznik tzv. teplotného šoku (celkové oslabenie organizmu).