Tlačové správy

Späť Pýtate sa, my odpovedáme: Ako sa chrániť pred kliešťami?

Kedy sú kliešte v prírode aktívne? 

Aktivita kliešťov začína pri teplote päť stupňov Celzia, vplyvom teplého počasia môžu byť aktívne kedykoľvek, teda aj počas zimných mesiacov. Kliešte sa vyskytujú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra. Striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Obľubujú najmä dubovo-hrabové lesy. Myslite tiež na to, že kliešte nenachádzame iba vo voľnej prírode, v lesoch. Vyskytujú sa aj v zastavaných územiach - v záhradách, parkoch, trávnatých porastoch a podobne. Za ostatné obdobie sa možno s kliešťami stretnúť aj v horských oblastiach vo výške nad 1000 metrov nad morom.

Ako sa nakaziť Kliešťovou encefalitídou

Aké ochorenia prenášajú? 

Najčastejšie ide o lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Od začiatku roka ku dnešnému dňu je v Epidemiologickom informačnom systéme nahlásených 116 prípadov kliešťovej encefalitídy (z toho v 12 prípadoch bol potvrdený prenosu vírusu kliešťovej encefalitídy cez tepelne nespracované výrobky z mlieka) a 1 183  prípadovlymskej boreliózy.

Ako sa chrániť pred zaklieštením? 

Znížiť riziko zaklieštenia, teda prisatia kliešťa, môžeme pri dodržaní niekoľkých zásad:

  • vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov - okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie,
  • v prírode noste uzavretú obuv a vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky (ideálne zakasané do nohavíc), vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte,
  • používajte repelenty.

Po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo. Kliešť sa najčastejšie prisaje:

  • do vlasatej časti hlavy,
  • do slabín a podpazušia,
  • za uši,
  • do podkolennej jamky,
  • na intímne miesta.

Ako inak ma ešte môže kliešť ohroziť? 

Nepriamo. Konkrétne vírus kliešťovej encefalitídy sa môže prenášať aj pitím čerstvého, tepelne nespracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo zjedením výrobkov z takéhoto mlieka, ako sú napríklad syry alebo bryndza. Surové ovčie alebo kozie mlieko preto treba pred konzumáciou prevariť. Syr vyrobený zo surového mlieka je potrebné aspoň opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C.

Po akom čase dochádza k nákaze u človeka? 

K nákaze u človeka dochádza v priemere 1 až 2 týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii tepelne nespracovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa. Inkubačný čas však môže byť v rozmedzí 2 až 28 dní.

Čo robiť, ak sa na mňa prisal kliešť? 

  • Kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie ku koži a vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože. Postupujte pomaly a bez točenia. Ak ho potrebujete z kože uvoľniť, opatrne ním zakývajte zo strany na stranu a opäť skúste plynulo ťahať smerom od kože. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť - je dôležité ho nepoškodiť a nerozmliaždiť.
  • Nekvapkajte na neho olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany. Snažte sa odstrániť celé telo kliešťa aj s hlavičkou. 
  • Kliešťa po odstránení nemliaždite prstami. Hoďte ho do WC misy a ihneď spláchnite, alebo ho vyhoďte do koša v uzavretej nádobe/v uzavretom vrecúšku, prípadne ho dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša.
  • Ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.
  • Kliešťa je dôležité odstrániť čo najskôr 
  • Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte. Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra), použite prípravok s obsahom alkoholu. Dezinfikujte aj pinzetu a povrchy, na ktoré dopadla tekutina z poškodeného tela nacicaného kliešťa a poriadne si umyte ruky.
  • Poznačte si pre istotu dátum a pravdepodobnú lokalitu, kde ste mohli kliešťa chytiť. Ak ste ho mohli mať na tele už dlhší čas (zopár dní), poznačte si aj túto informáciu. Tieto informácie môžu byť užitočné pre vášho lekára v prípade, že sa u vás neskôr objavia príznaky, ktoré sú obvyklé v prípade infekcií prenášaných kliešťami. Nasledujúci mesiac venujte pozornosť príznakom ako väčšie začervenanie v mieste odstráneného kliešťa, horúčka, bolesť svalov, bolesť hlavy či opuch a bolesť kĺbov. Ak sa vyskytnú, konzultujte svoj stav s vaším lekárom a nezabudnite mu spomenúť, že ste mali kliešťa.

Ako sa prejavuje lymská borelióza? 

Ide o multisystémové ochorenie, ktorého pôvodcom sú baktérie borélie. Borelióza sa prejavuje pestrým klinickým obrazom s postihnutím rôznych orgánov. Inkubačný čas je niekoľko dní až rokov, liečba si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík. Očkovanie proti nej neexistuje. Neliečená lymská borelióza môže spôsobiť dlhotrvajúce, niekedy aj doživotné ťažkosti, problémy so srdcom, kĺbmi i nervovým systémom. 

Lymská borelióza má tri štádiá:

  • pre prvé sú typické kožné zmeny, tzv. erythema migrans: koža okolo miesta vpichu sčervená, začervenanie sa šíri do okolia a súčasne centrum bledne - majte však na pamäti, že toto začervenanie sa nemusí objaviť u každého; ďalšími príznakmi sú zvýšená teplota, únava, bolesti svalov a kĺbov
  • druhé štádium - po týždňoch až mesiacoch - sa môže sa prejaviť postihnutím kože, kĺbov, nervového systému, srdca alebo svalového systému
  • v treťom štádiu - po niekoľkých mesiacoch až rokoch - sa objavujú najmä postihnutie centrálneho nervového systému, kožné zmeny, zápaly kĺbov a očnej rohovky

Ako sa prejavuje kliešťová encefalitída?

Je to vírusový zápal mozgu prenášaný kliešťami. Pôvodcom nákazy je vírus kliešťovej encefalitídy, ktorý sa do organizmu dostane pri prisatí infikovaného kliešťa, alebo aj konzumáciou tepelne nespracovaného mlieka od infikovaných oviec, kráv a kôz. Mlieko a mliečne výrobky je preto vhodnejšie konzumovať len po tepelnej úprave. 

Inkubačný čas ochorenia je 7 – 14 dní. Typický klinický priebeh ochorenia je dvojfázový: 

  • prvá fáza sa prejaví chrípkovými príznakmi – únava, horúčka, nevoľnosť, nechutenstvo bolesti hlavy a svalov. Trvá 2 - 3 dni. Nasleduje  2 - 3 dňové obdobie bez príznakov, kedy sa chorému uľaví.
  • Pre druhú fázu ochorenia s odstupom niekoľkých dní sú charakteristické príznaky postihnutia centrálneho nervového systému, stupňujúce sa silné bolesti hlavy, vracanie, stuhnutie šije, poruchy vedomia, pamäti, až dezorientácia, závraty, nervové obrny.

Existuje proti nim očkovanie? 

Proti lymskej borelióze očkovanie neexistuje. Proti kliešťovej encefalitíde sa zaočkovať dá, a to už od jedného roku veku.

Základné očkovanie proti kliešťovej encefalitíde pozostáva z podania troch dávok očkovacej látky. Existuje aj zrýchlená schéma, kedy sa druhá dávka podáva už dva týždne po prvej. Pred ochorením môžu čiastočne chrániť prvé dve dávky. 

Kompletné očkovanie ochráni minimálne tri roky, po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky. Protilátky sa vytvoria o desať až štrnásť dní po podaní druhej dávky. Podrobnosti o možnosti zaočkovania, aj o prípadných kontraindikáciách povie pediater alebo praktický lekár pre dospelých.

Úrad verejného zdravotníctva SR
a Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici