Svetový deň umývania rúk 2016 - Portál úradov
Tlačové správy
Späť Svetový deň umývania rúk 2016
Každoročne si 15. októbra pripomíname Svetový deň umývania rúk a epidemiológovia ÚVZ SR pri tejto príležitosti radia, ako túto hygienicky jednoduchú, ale dôležitú preventívnu procedúru robiť správne.
Umývanie rúk je najjednoduchší spôsob, ako zabrániť vzniku a šíreniu infekcií. Napriek tomu, že takmer každý si je vedomý tohto faktu, v aktuálnom období roka je potrebné dbať na dostatočnú hygienu viac ako inokedy. Práve sa totiž začalo obdobie zvýšeného výskytu akútnych respiračných ochorení, tzv. „chrípková sezóna". Umývanie rúk nás však chráni aj pred ďalšími chorobami nazývanými tiež choroby špinavých rúk, ako sú hepatitída (žltačka) typu A a rôzne hnačkové ochorenia.
Kedy umývať ruky
Odporúčanie, koľkokrát umyť ruky denne, podľa epidemiológov neexistuje. Záleží to od mnohých okolností. Ruky je nutné si umyť hlavne:
- po každom návrate domov (do práce...) z vonkajšieho prostredia,
- pred a po návšteve nemocnice, lekára,
- po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy,
- pred, počas a po príprave jedla,
- pred konzumáciou jedla,
- po každom použití toalety,
- pred manipuláciou s bábätkom, po výmene znečistenej plienky,
- po manipulácii so zvieratami a ich krmivom,
- po manipulácii s odpadom a odpadkovým košom,
- po vyčistení nosa, kašľaní a kýchaní (pri kašli a kýchaní si ústa nezakrývame dlaňou, ale použijeme vreckovku, ktorú ihneď po použití zahodíme do koša, prípadne rukáv oblečenia),
- ak ste chorý vy alebo niektorý člen vašej domácnosti,
- pri akomkoľvek pocite nečistých rúk.
Dôležité je budovať pravidelný návyk umývania rúk už od útleho detstva, keďže tí najmenší sú z dôvodu vyvíjajúcej sa imunity a užšieho sociálneho kontaktu s inými deťmi, náchylnejší na ochorenia.
Iba voda nestačí
Iba opláchnutie rúk pod prúdom tečúcej vody na dôkladné umytie nestačí. Potrebné je použiť mydlo (najlepšie tekuté v chránenej dávkovacej nádobe). „Mydlenie" rúk v teplej vode by malo podľa odborníkov trvať minimálne 40 až 60 sekúnd. Odbor epidemiológie ÚVZ SR: „Dôležité pri mechanickom čistení rúk je nevynechať žiadnu časť- dlane, chrbát rúk, priestor medzi prstami aj pod nechtami. Po umytí je najlepšie použiť jednorazovú utierku, za pomoci ktorej zároveň zastavíme tok vody a zabránime tak priamemu kontaktu rúk s vodovodným kohútikom." Ak nie je dostupná čistá tečúca voda a mydlo, použite dezinfekčný prostriedok na alkoholovej báze (najmenej 60% alkohol).
Ako správne umývať ruky
- navlhčite si ruky teplou vodou a aplikujte si mydlo (vodovodný kohútik počas mydlenia vypnite),
- namydlite si ruky, nevynechajte chrbát rúk, priestory medzi prstami aj pod nechtami,
- opláchnite si ruky tečúcou vodou. Oplachovanie rúk má trvať najmenej 20 sekúnd,
- vysušte si ruky, mimo domácnosti najlepšie jednorazovou utierkou, doma použite čistý uterák, ktorý pravidelne vymieňate.
Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH, MHA, v. r.
hlavný hygienik Slovenskej republiky