Blíži sa sezóna chrípky

Najvhodnejší čas na očkovanie proti chrípke je október a november. Chrípková sezóna trvá od októbra do konca apríla (40. kalendárny týždeň až 18. kalendárny týždeň nasledujúceho roka). Ochranné protilátky, ktoré sa v organizme po očkovaní vytvoria, zabraňujú vzniku ochorenia, prípadne jeho priebeh zmiernia a znižujú riziko komplikácií a úmrtia. Protilátky sa vytvoria postupne, v priebehu desiatich až štrnástich dní po očkovaní.

Ako predísť chrípke - leták (pdf, 17 kB)

Chrípka dáva o sebe vedieť každý rok. ,,Vírus chrípky sa prenáša veľmi ľahko, ak sa nakazíte, môžete ju šíriť aj vtedy, keď ešte nepociťujete žiadne príznaky“ hovorí hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. Ide o závažné ochorenie, ktorým sa nakazí 5–15 percent populácie, neliečená chrípka môže spôsobiť aj závažné zdravotné komplikácie. ,,Očkovanie je najdostupnejšia a najúčinnejšia ochrana proti chrípke“ zdôrazňuje hlavný hygienik.

,,Chrípkové vakcíny sú bezpečné, ochránia pred vírusmi chrípky, ktorých antigény sa nachádzajú v očkovacej látke pre danú sezónu,“ vysvetľuje ďalej hlavný hygienik. Pripomína, že zvýšené riziko komplikácií spojených s chrípkou majú najmä ľudia nad 59 rokov, chronickí pacienti, tehotné ženy, deti od šiestich mesiacov do troch rokov, ale tiež ľudia s fyzickým hendikepom, chorobnou obezitou a so zníženou imunitou.

Medzi najčastejšie komplikácie chrípky patria:

  • zápal priedušiek
  • zápal stredného ucha,
  • zápal prínosových dutín
  • zápal pľúc.

„Očkovanie odporúčame aj zdravotníckym pracovníkom, ľuďom, ktorí žijú v spoločnej domácnosti s vysokorizikovými osobami, alebo sa o ne starajú, ďalej pracovníkom v odvetviach, kde prichádza k úzkemu kontaktu veľkého množstva ľudí, napríklad pôšt, dopravy, obchodov a podobne, športovcom pred cestou na medzinárodné podujatia a tiež všetkým, ktorí v čase predpokladanej epidémie chrípky cestujú do zahraničia,“ dodáva hlavný hygienik Ján Mikas.

Kedy vzniká epidémia

  • vírusy podliehajú drobným genetickým zmenám – mutáciám, preto sa malé epidémie opakujú v dvoj až trojročných cykloch
  • raz za 10 až 40 rokov nastáva veľká zmena vírusu – skrížením ľudského a zvieracieho typu chrípky vznikne úplne nový typ, schopný vyvolať veľké pandémie
  • ostatná pandémia bola v rokoch 2009-2010.

Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., v.r.
hlavný hygienik Slovenskej republiky